WAŻNE !!! zapoznaj się z informacją w aktualnościach


WAŻNE !!! zapoznaj się z informacją w aktualnościach

 

Jesteśmy z Wami od 27 lat


 

 

Aktualności

30.10.2015
DG_Przedszkole ArcelorMittal.jpg

Badania dzieci przedszkolnych w kierunku wad postawy

W dniu 08.10.2015r. w Niepublicznym Przedszkolu ArcelorMittal Poland „Równe Przedszkolaki” w Dąbrowie Górniczej zostało przeprowadzone badanie w kierunku wykrycia wad postawy i skolioz u dzieci. Była to jedna z akcji Fundacji Ochrony Zdrowia z okazji Tygodnia Zdrowia , który organizowany jest co roku na początku października przez firmę ArcelorMittal Poland.

Badania przeprowadziły mgr Marta Piłat-Kowalczyk oraz mgr Monika Bober z firmy  ,,UNIMED'' Sp. z o.o. Łącznie zostało przebadanych 49 dzieci.

Podczas badania zastosowano kartę badania, w której wyszczególnione zostały najczęstsze odchylenia od norm postawy ciała. Informacja o wynikach badania przedstawiona została każdemu z rodziców.

Statystyki dotyczące częstości występowania zaburzeń w statyce ciała u dzieci są bardzo niepokojące. Ponad połowa dzieci w wieku przedszkolnym ma wady postawy ciała. Oznacza to, że dzieci te wymagają zwiększonej opieki i działań profilaktyczno-leczniczych. Dlatego też powinniśmy zwracać szczególną uwagę na prawidłowy rozwój dzieci, szczególnie w okresie największego wzrostu fizycznego.

Wyniki badań przeprowadzonych w przedszkolu pokazują, że wady postawy stwierdzono u ponad połowy dzieci. Problem ten może zmniejszyć się wraz ze wzrostem dzieci. Tłumaczy to fakt, iż dziecko szkolne uczestniczy częściej w zajęciach z wychowania fizycznego niż dziecko przedszkolne.

Analizując wyniki przeprowadzonych badań bardzo dobrym pomysłem jest wprowadzenie ukierunkowanej aktywności ruchowej u dziecka zaczynając od najmłodszych lat. Obok zajęć z rytmiki, języka angielskiego itp. zajęć, obowiązkowo pamiętamy o gimnastyce korekcyjnej uwzględniającej ćwiczenia postawy ciała, ćwiczenia rozciągające oraz ćwiczenia stóp. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń zabezpiecza profilaktykę prawidłowych nawyków  postawy ciała.

Badaniami w kierunku wykrycia wad postawy i skolioz u dzieci zostaną objęte w późniejszym terminie również dzieci z krakowskiego przedszkola AMP  "Akademia Małych Pociech".

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

+ 48 (32) 776-83-58

+ 48 (32) 776-99-43 (biuro obsługi pacjenta)

sekretariat@fundacja-dabrowa.pl

Al. J. Piłsudskiego 92, 41-308 Dąbrowa Górnicza    KRS: 0000053491    NIP: 629-10-88-651    nr rachunku bankowego: 25 1050 1272 1000 0008 0042 1729

Investmag - tworzenie stron internetowych